ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12211503
*
nr 1221 1503
Spegel
Gustaviansk stil, 100x64
Utrop:
700 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2018
kl 18:42:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/12 00:09:38
1
350 kr
3/12 13:16:24
2
500 kr
3/12 13:45:39
1
450 kr
3/12 13:45:39
2
500 kr (Budbetjänt)
3/12 14:38:04
2
700 kr
3/12 17:03:46
3
600 kr
3/12 17:03:46
2
700 kr (Budbetjänt)
3/12 18:07:21
4
800 kr
3/12 18:10:20
5
Vinnande bud
3/12 18:11:58
5
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1221 1503
Spegel
Gustaviansk stil, 100x64
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/12 00:09:38 | 1 | 350 kr |
3/12 13:16:24 | 2 | 500 kr |
3/12 13:45:39 | 1 | 450 kr |
3/12 13:45:39 | 2 | 500 kr (Budbetjänt) |
3/12 14:38:04 | 2 | 700 kr |
3/12 17:03:46 | 3 | 600 kr |
3/12 17:03:46 | 2 | 700 kr (Budbetjänt) |
3/12 18:07:21 | 4 | 800 kr |
3/12 18:10:20 | 5 | Vinnande bud |
3/12 18:11:58 | 5 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02